Bloger V si změnil profilovou fotografii

20. 02. 2019 14:12:11
Čtete dobře, řeč není o Markétě Šichtařové, která si díky svým stále se měnícím vyprseným fotografiím získává přízeň desítky tisíc čtenářů, ale o blogerovi Davidovi V.

Už po šedesásedmé si VIP bloger za posledních 8 měsíců změnil profilovou fotografii na Facebooku. Začalo to před rokem a půl, kdy se mu rozblikalo zcela nevinné upozornění: "Davide, už tři roky jste si neaktualizoval své údaje", přečetl si. "Ověřte jejich správnost." Podrobně si prostudoval své údaje a zjistil, že se nic nezměnilo. Rozhodl se pouze pro úpravu svou profilové fotky. Vyfotil se svým smartphonem a odešel.

Za pár dní si všiml reakcí svých opravdových přátel. Facebook, mistrovská aplikace v manipulaci a masáži lidstva, ví, že změna fotografie je citlivou záležitostí pro mladé adolescentní dívky, které si nejsou jisté samy sebou,a proto podsouvá tuto fotografii jejím přátelům se vstřícnou pobídkou k pochvale. A to se stalo i Davidu V.

"Davide, tak ses konečně rozhoupal a vstoupil jsi do našeho klubu měničů fotografií na Facebooku" popíchla V. blogerka Libuše Palková. "Sluší ti to, Davide", ozval se Tomáš Vodvářka. Objevilo se několik palců navrch a smajlíků. Davida to příjemně zahřálo u srdce. Možná změní fotografii častěji, aby si získal přízeň svých přátel. A tak se stalo, změna úvodních fotografií se stalo pro Davida V. drogou, na které se stal čím dál více závislým díky dopaminové vzpruze. Postupně začal na Facebooku trávit více času a začal zanedbávat svůj blog. Nervózně si pročítal odpovědi na své stránce a pokud se hned neobjevila pozitivní reakce, upadal do deprese.

Z té mu pomohla se dostat jen další změna fotografie. Nevěděl už, jak se na svých fotografiích nastylizovat, aby ještě někoho zaujal. Fotografie v růžové paruce, s kouzelnickým kloboukem, ze kterého vytahoval králíka a párek poštovních holubů, vystřídal portrét s krajtou tygrovanou, která se zlověstně ovíjela kolem jeho obnažené hrudi. David V. přemýšlel, jak více své přátele vyšokovat. Netušil, že je jeho neustále se měnící fotografie začínají znepokojovat.

Přátele se začali bát, jestli se se stárnoucím s blogerem něco neděje. Diskutovali potají, jestli neztratil sám sebe a nemá krizi středního věku. Proč neustále mění svou identitu bylo pro každého záhadou. Až za Davidem V. přišla jeho náctiletá dcera a promluvila mu do duše.

"Otče, strašně moc ses v poslední době změnil, nedívej se neustále do smartphonu, vypadáš neuvěřitelně bledě a nezdravě. Slzí ti oči. Zanedbáváš svou rodinu, jsi závislý, měl by ses dát léčit. Říká to i romský chlapec, kterého ses ujal, když odešel z dětského domova a vypekli jej nepoctiví podnikatelé, kteří jej nechali pracovat bez smlouvy jako OSVČ a nezaplatili mu."

Bloger V. se zadíval na svou dceru skelným pohledem a propadl se zpět do své internetové vášně. Jeho dcera byla zoufalá, a tak si postupně začala nastudovávat literaturu o vlivu sociálních sítí na psychiku člověka. Zjistila, že sociální sítě byly, jak se přiznal CEO Sean Parker, od počátky vytvořeny tak, aby algoritmicky podporovaly v lidech princip slasti a odměny skrze kladné reakce na stále se měnící statuty. Facebook tak vytváří nesamostatné, na chvále druhých závislé jedince, kteří se budou k této síti vracet, protože už neví, kdo jsou sami. Svěřují se svému okolí doslova s každým virtuálním uprdnutím., reálně ale nic neprožívají. Namísto slasti se dostavuje frustrace, nervozita, roztěkanost a deprese.

Lidé, závislí na smartphonech, appkách a sociálních sítích už nejsou schopni udržet krátkou dobu svou pozornost a roztěkaně klikají na smějící ikony, které se jim asociují se slastnou odměnou. Cílem je, aby David V. trávil na Facebooku co nejvíce času, zkonzumoval co nejvíce reklam a byl pomalu ale jistě přeprogramován. Bloger nevědomky odevzdal Facebooku všechny své osobní údaje, aby na něm mohli jeho inženýři lidských duší provádět své sociologické průzkumy. Facebook už před lety sdělil svým komerčním zákazníkům, že dokáže rozpoznat minutu od minuty, když se jeho uživatelé cítí nejvíce zranitelní a dokáže toho využít. Největším nepřítele Facebooku je Google a spánek.

"To je strašné, jak jen mohu svému otci a miliardám lidí pomoci? Přemýšlela blogerova dcera. Nejlepší by bylo, když by se alespoň na chvíli odpojili. Ale to nejde. Nebyli by in. Ach, můj nebohý otec, chytil se do pasti, ze které není úniku. Je z něj zombík, chodící mrtvola ozářená nezdravým modrým světlem z obrazovky jeho mobilu. "

Cesta ze závislosti nebude snadná, uvědomila si. Bloger V. si především musí přiznat, že je závislým. Pomoci mu může být skupinová psychoterapie, canisterapie a relaxace v přírodě. Závislým se doporučuje pletení anebo háčkování, které svými pohyby evokuje klikání na mobilu. Mohou se pak pochlubit pestrobarevnou dečkou anebo upletenými ponožkami. Snad se zase jednou bude radovat ze svých dětí a psát blogy, za které byl oceněn tolikrát v nejrůznějších soutěžích. Pomůžete mu i vy, ostatní blogeři?

Autor: Petra Havelková | středa 20.2.2019 14:12 | karma článku: 26.05 | přečteno: 1815x

Další články blogera

Petra Havelková

Mercury a malí Čecháčci

Zpěvákova raná 80. léta strávená v Mnichově ve společné domácnosti s německou herečkou Barbarou Valentin, která jej zasvětila do tamní LGBT scény, byla v dětem přístupném filmu Bohemian Rhapsody zcela opomenuta.

10.3.2019 v 9:57 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 1030 | Diskuse

Petra Havelková

Sacha Baron Cohen = Radek Vondráček, Sarah Palin = Miroslava Němcová

Radek Vondráček to už nemohl v sobě nadále dusit. Poté, co kníže po tolikáté před jeho očima usnul a o si to kladl osobně za vinu, se rozhodl, že rozvíří vody malého českého politického rybníčku a sejme masku seriózního právníka

8.3.2019 v 15:36 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 645 | Diskuse

Petra Havelková

Půjde Mark Zuckerberg díky inicativě Václava Klause ml. sedět do českého vězení?

Boj Václava Klause mladšího za svobodu projevu v České republice, kterou dle jeho názoru ohrožuje cenzura ze strany sociálních sítí (především Facebooku), je chvályhodný.

27.1.2019 v 13:08 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 807 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Kroupa

Nesouhlasím s podmíněným trestem pro sprejery z Karlova mostu…

Jeden by si myslel, že ve 30 a v 23 letech už byl mohl mít člověk rozum. Jak vidět, nemohl, ale jsou nerozumnosti, za které by se mělo platit hodně přísně!

18.7.2019 v 12:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Ledy se hnuly

Konečně! Chtělo by se zvolat při čtení zprávy, že v příští bondovce bude hrát neohroženého agenta 007 černošská herečka. Že to ale trvalo, než se ledy hnuly. Naštěstí pozitivní příklady táhnou.

18.7.2019 v 10:54 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 212 | Diskuse

Vladimír Havránek

Muslim v Paříži po vykouření marihuany zabil židovku a podle soudu není trestně odpovědný!

K události došlo před dvěma roky. Kobili Taoré recitoval verše z Koránu, opakovaně vzýval Allaha a ženu označil za démona. Při hádce vyhodil praktickou lékařku Halimiovou ze třetího patra. Ta na následky zranění zemřela.

18.7.2019 v 7:35 | Karma článku: 40.32 | Přečteno: 2537 | Diskuse

Filip Vracovský

Narozeniny Josefa Toufara, můj děda Martin a Babické vraždy.

Padesátá léta na venkově, strana chtěla udělat lidi šťastnými i přes jejich mrtvoly a nějak se to nepovedlo...

18.7.2019 v 6:04 | Karma článku: 20.97 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jirka Severa

Kdyby dali černým "matyčkám" hajzlík blíž, byli by běloši na měsíci dřív.

Tyto dny si připomínáme úspěšný let Apollo 11 na měsíc a zpět. Měsíční lety byly geniální a jistě vrcholné dílo americké techniky, kterému se dodnes nikdo ve světě nepřiblížil. I dnes zíráme v němém údivu na zrnitý ampex Neila

18.7.2019 v 5:12 | Karma článku: 24.76 | Přečteno: 537 | Diskuse
Počet článků 189 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1162

Mezi mé zájmy patří  kulturní dění v mém okolí, literatura, reflexe vlivu masových médií na utváření obecného mínění. Zajímám se o kognitivní vědy, evoluční psychologii, teorii memů a literaturu. 

 

Najdete na iDNES.cz