Bude Natalie Portmanová zbavena izraelského občanství?

25. 04. 2018 14:09:46
Slavná americká herečka izraelského původu se kriticky vyslovila k nedávným nepřiměřeným zásahům izraelských ozbrojených složek proti protestujícím Palestincům, které si vyžádaly civilní oběti

a posléze si jeruzalémská rodačka odmítla osobně převzít významné kulturní ocenění Organizace Genesis, "izraelskou Nobelovu cenu", a rozhodla se peníze věnovat na dobročinné účely v rámci podpory lidských práv v Izraeli. Sdělila, že je příliš rozrušena, než aby nyní dojela do Izraele. Její ostrá kritika zásahu, jenž byl v provládním tisku ospravedlněn, ale k němuž se staví více než skepticky řada zahraničních zemí, se dotkla poslance strany Likud Orena Hazana natolik, že veřejně prohlásil, že by za tato slova měla být Portmanová zbavena občanství a žádná cena jí nikdy neměla být udělena.

Portmanová se odstěhovala z Izraele ve svých 4 letech a odešla s rodiči do USA, kde má druhé občanství. A nějak se vyhnula povinné vojenské docházce v 17 letech, což je Hazanovi trnem v oku. Pokaždé, když herečka přijede na návštěvu do Izraele, musí podepisovat formulář, že je z vojenské služby vyňata. Portmanová samozřejmě mohla načas přerušit slibně se rozvíjející filmovou kariéru a absolvovat v 17 letech vojenský výcvik, k čemu by ale byla byla Izraeli platná, když trvale pobývá v USA?

To ale nakvašeného poslance nezajímá, protože podle něj zneužila svůj izraelský původ na cestě ke slávě. Měl tím patrně na mysli, že když by nebyla izraelskou občanskou, nikdo by si této talentované herečky nevšiml a nezazářila by v celé řadě filmů a na jevišti.

Ve skutečnosti si prošla Portmanová běžným kolečkem jako většina slavných filmových hvězd. Nejprve si jí v 11 letech v New Yorku všiml v restauraci agent a byla obsazena do několika reklam, poté se věnovala modelingu a pak byla vděčná za každou malou divadelní roličku. Ve 12 letech si zahrála po boku Jeana Rena ve filmu Leon a to ji proslavilo. To, že měla izraelské občanství, jí ani nepomohlo ani nepřitížilo, protože úspěch v americké kinematografie je vždy směsicí náhody a hereckého talentu. Málokdo je slavný jen protože je protlačen vlivnou izraelskou filmovou lobby, jak se snaží vsugerovat svým perským posluchačům propagandisté z Íránu, jimž patrně padl na lep naštvaný izraelský poslanec.

Poslance v Izraeli nemusí brát nikdy zas tak vážně, mohou si prohlašovat rozhořčeně, co chtějí. Portmanová patrně nebude, jak by si poslanec přál, zbavena občanství. To by byla pro Izrael negativní reklama. Jak už se ale jednou v tisku celé kauza rozjela, museli se k ní vyjádřit přední politici.

Ministryně kultury, Miri Regev, jejíž ambicí je stát se ministryní obrany, odsoudila kritiku ozbrojeného zásahu izraelské armády z úst herečky Portmanové opravdu peprným způsobem:

"Lituji, že Portmanová padla jako zralý plod do rukou hnutí BDS

(Mezinárodní hnutí, jež vzniklo z popudu převážně arabských zemí, jež se snaží prostřednictvím sankcí ukončit Izraelem neuznanou okupaci pásma Gazy, Západního břehu a Golanských výšin). Židovská herečka, jež se narodila v Izraeli, se připojila k těm, kteří spatřují v příběhu úspěchu a zázraku vzniku Izraele Příběh temnoty a temnoty (odkaz na film s Portmanovou Příběh lásky a temnoty)" sdělila pateticky ministryně.

Portmanová musela uvést věci na pravou míru. Sdělila, že hnutí, o němž hovořila ministryně kultury, nepodporuje, stejně jako nepodporuje politiku Benjamina Netanjahu, jenž je nyní spojován s korupčními aférami. Zároveň prohlásila, že si váží svých izraelských přátel, jídla, knih, umění, kinematografie a tance. Izrael vznikl jako bezpečný přístav pro uprchlíky před holocaustem. Špatné nakládání s oběťmi násilných událostí ale není v souladu s hereččinými židovskými hodnotami. Herečka dále prohlásila, že ji pojí k Izraeli významné pouto a proto se staví proti násilí, korupci, nerovnému zacházení a zneužití moci.

Izraeli podle Indexu demokratičnosti listu The Economist vychází skoro ve všech položkách skvělá čísla, kromě stavu lidských práv a občanských svobod. Izrael skoro v řadě případů předčí Českou republiku, až na občanská práva. U nás může být vládnoucí strana, prezident, politici, naše účast ve vojenských operacích, otevřeně kritizováni kýmkoli. Nikdo z vlády ale nebude volat po zbavení občanství Matěje Stropnického anebo komunistů za kritiků zapojení v misích a v zahraničních vojenských operacích.

A když by někdo něco takového řekl, asi by si ostatní politici anebo občané zaťukali na hlavu. Názor poslance strany Likud bychom označili v Česku za extrémní, ale řada přívrženců vládní izraelské strany Likud a dalších pravicových náboženských či nacionalistických izraelských stran, by mu patrně zatleskala a snad by šla ještě dál. Možná by kromě zbavení občanství by rádi zakázali Portmanové i vstup do Izraele, stejně jako se kdysi stalo kontroverzními americkému židovskému historikovi Normanu Finkelsteinovi.

Historik, jenž ležel mnoha Izraelcům v žaludku za otevřeně propalestinkou propagandu, byl "nachytán na hruškách" za rozhovor s libanonskými rodinami v době izraelsko-libanonské války v roce 2006, který nedokázal pečlivě objasnit při návštěvě státu Izrael v roce 2008, a byl zbaven práva navštívit zemi na 10 let.

Portmanová by se ale ráda ještě do rodného Izraele někdy v budoucnu podívala, a tak musí celou věc nechat vyšumět do ztracena a volit opatrné výrazivo, hlavně se distancovat od v Izraeli velice nepopulárního hnutí na podporu mezinárodních sankcí, s nímž ji mylně, ale zcela záměrně ve snaze herečku očernit, spojila izraelská ministryně kultury.

Autor: Petra Havelková | středa 25.4.2018 14:09 | karma článku: 15.97 | přečteno: 1008x

Další články blogera

Petra Havelková

Vánoce ateistčiny

Moře času uplynulo od chvíle, kdy jsem odpadla víry. Dříve jsem prožívala kalendářní rok ve shodě s liturgií naplněna posvátnou radostí z každého dne, o Velikonocích jsem umírala s Kristem, o Vánocích se těšila z jeho zrození.

11.12.2018 v 21:37 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 855 | Diskuse

Petra Havelková

Jak se dělá talk show na TV Barrandov

Pořad Nebezpečné vztahy moderátora Honzy Musila láká televizní diváky na skandální odhalení, vyhrocené střety mezi pozvanými hosty z řad prostého českého lidu. Je ale všechno tak, jak se divákovi zdá?

9.12.2018 v 12:13 | Karma článku: 29.16 | Přečteno: 1612 | Diskuse

Petra Havelková

Spílání malému Čecháčkovi u příležitosti výročí české státnosti

Kabaret české státnosti, které zinscenovalo brněnské Mahenovo divadlo se změnil pro mě a 2 další milovnice divadla a kultury středního věku v kabaret české nudnosti. Jednu z nás z představení prudce rozbolela hlava

1.12.2018 v 18:06 | Karma článku: 27.36 | Přečteno: 1287 | Diskuse

Petra Havelková

Český jazyk nám feministická a LGTB lobby nikdy neukradne!

Obavy z útoků LGBT lobby na tradiční hodnoty, jež jsou založeny na roli ženy a muže coby monogamního páru, se stupňují. Napomáhají k tomu legislativní kroky, řešící práva LGTB minorit v otázce manželství anebo adopce dětí.

26.11.2018 v 16:57 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 805 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Babiš jako Hus, normalizátor Vondruška a jeho šílený úlet

Tak to snad nemůže myslet vážně. Řeč je o spisovateli Vlastimilu Vondruškovi a jeho stupidním přirovnání premiéra Andreje Babiše k mistru Janu Husovi a europarlamentu ke kostnickému koncilu.

17.12.2018 v 18:54 | Karma článku: 14.37 | Přečteno: 290 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Odešla vdova po prvním astronautovi

V pondělí (17/12) večer přišla z Izraele smutná zpráva. Ve věku pouhých 54 let prohrála boj s rakovinou Rona Ramonová, vdova po prvním izraelském astronautovi Ilanu Ramonovi.

17.12.2018 v 18:20 | Karma článku: 11.07 | Přečteno: 202 | Diskuse

Jan Ziegler

Jak vypadaly Vánoce našich předků? K vidění na jihu Čech

Výstava Století českých Vánoc je originálním připomenutím Jihočeského muzea v Českých Budějovicích k proměnám těchto nejvýznamnějších svátků v roce.

17.12.2018 v 17:17 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 212 | Diskuse

František Kšír

Pouze svobodní lidé mohou nést odpovědnost - z rubriky "Svoboda po lžičkách".

Míra, do jaké lidé přirozeně důvěřují svým vlastním úsudkům a schopnosti vypořádat se s běžnými záležitostmi života, je spolehlivým vodítkem k tomu, jak svobodnou společnost budou tvořit.

17.12.2018 v 16:15 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 272 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Příběhy obětí

V dnešním prapodivném světě je to tak, že pachatelé se těší většímu mediálnímu zájmu než jejich oběti. Vlastně platí obecně, že o osudy obětí je malý zájem.

17.12.2018 v 13:52 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 438 | Diskuse
Počet článků 183 Celková karma 23.02 Průměrná čtenost 1157

Mezi mé zájmy patří  kulturní dění v mém okolí, literatura, reflexe vlivu masových médií na utváření obecného mínění. Zajímám se o kognitivní vědy, evoluční psychologii, teorii memů a literaturu. 

 

Najdete na iDNES.cz