Jaká bude funkce Martina Fendrycha na Hradě?

28. 01. 2018 14:49:24
Miloš Zeman, jenž vždy plní své sliby, se po svém zvolení zavázal, že přijme jako poradce na Hrad novináře z Bakalových novin. Karta padla na Martina Fendrycha.

Martin Fendrych tomu nemohl uvěřit, a tak krátce po zvolení Zemana napsal článek o době temna, sunutí se na východ a přemýšlel o ojetém žigulíku, který si čeští občané vybrali před napucovaným Volvem. Jaký byl jeho úžas, když se za ním do bytu hned po ránu stavil mluvčí Ovčáček a sdělil mu, že Miloš Zeman si vybral právě jeho. Fendrych si zaťukal na čelo a řekl si, jestli se Ovčáček nestal obětí Zemanova žertu. Když ale otevřel obálku s oficiálním pozváním na Pražský hrad a s návrhem pracovní smlouvy, zatajil se mu dech a na deset minut oněměl.

Nejprve se odešel poradit za svými nadřízenými z práce, ti mu řekli, ať si nenechá ujít tak skvělou šanci, protože novináři a moderátoři z Bakalova mediálního impéria mají tradičně dveře na Hrad zavřené. Zabouchli dveře před Drtinovou a nyní je otevírají slavnostně před Fendrychem. Konečně bude mít Economia a.s. na Hradě svého krtka.

Martin Fendrych podal výpověď a odebral se s Jiří Ovčáčkem, který na něj čekal celou dobu na schodech jeho bytu, do Lán, kde Miloš Zeman odpočíval po včerejším vítězství. Miloš Zeman, ještě v nedbalkách, ale zato v rozšafné náladě poplácal Fendrycha po zádech, až se zakuckal. Sdělil, že vše je odpuštěno, protože on umí odpouštět, a že velice stojí o jeho rady. A otázal se, kde má Bakalu, od kterého se chce naučit tunelovat českou ekonomiku.

"No přece ve Švýcarsku, ve své luxusní vile", odtušil Fendrych.

"A to je špatně, potřebuji ho na Hradě."

"Může vás doučovat v této disciplíně přes Skype."

"To těžko, já totiž Skype nepoužívám, nemám ani Twitter a dokonce ani telefon, jak o mně prohlásil ve vaší DVTV Václav Klaus, který se mi snaží usilovně dovolat, ale já mu telefonáty neberu. Bakala musí na Hrad."

"Ale Bakala se věnuje nyní bohulibější činnosti, boji za práva občanů a budování demokracie západního střihu. Je polepšeným hříšníkem. Maximálně vás naučí tunelovat chodby pod pražských Hradem."

"Stačí, že po něm zůstaly prázdné šachty v jeho opuštěných dolech. Bakalu zaměstnám jinak. Bude z něj krtek zahradník, vezme si lopatku, kyblík a motyčku a bude mi obhospodařovat zahradu v Lánech, aby alespoň jednou přičichl k opravdové manuální práci," zasmál se prezident.

"Dobře, zařídím to," odvětil rezignovaně Fendrych. Jednou měsíčně zajede svým soukromým tryskáčem do Lán a vyhloubí tam rýčem tři díry pro tři stromy naděje v budoucího nestranného prezidenta."

"Jsme domluveni. A nyní můžete nastoupit do práce."

"Co ode mne očekáváte, chcete využít mých skvělých žurnalistických znalostí?"

"Na to mám svého mluvčího Ovčáčka s jeho bohatou zkušeností z Haló novin. Martine, vy se musíte nejdřív zapracovat od píky. Pracoval jste přece za totality rukama."

"To ano a jsem rád, že totalita skončila."

"Prozatím vás zaměstnám jako svého řidiče a pojedete se mnou na mou první prezidentskou návštěvu na Slovensko."

"Pro mě za mě, řízení mi nedělá problém. Ale chtěl bych vás upozornit, že vás Slováci nyní kvůli lživému výroku o Dubčekovi nemají rádi."

"A proto si beru vás, Martine, který jim to všechno vysvětlíte."

"Jako řidič?"

"Prohodíte pár slov do slovenského rádia a vše vyšumí do ztracena"

"O tom dost pochybuju."

"Pokud se vám to podaří, povýšíte. Stanete se mým bodyguardem, a navíc dostanete lekce bojových sportů. Naučíte se celou řadu hmatů a chvatů"

"Ale já neumím zacházet se zbraní a jsem pacifista. Nedokázal bych zkroutit ruce ukrajinské aktivistce!"

"Tak dobře, na bodyguarda máte slabou tělesnou konstituci. A co byste říkal na funkci asistenta mého tiskového mluvčího?"

"To už by se mi zamlouvalo lépe. Myslíte si ale, že se s panem Ovčáčkem názorově shodnu? Jsme jako voda a oheň. Bude to jeden čehý a druhý hot."

"Už jsem se rozhodl. Jiří Ovčáček mi přerůstá přes hlavu. Můj protikandidát Drahoš mu říkal jízlivě viceprezident. Dost mě tím štval. Ztrácím nad jeho výroky přehled. Ale když mu budete chystat podklady vy, nebude tam jediná chyba."

Fendrych dlouho přemýšlel a kolem hlavy mu pobíhaly drobné jiskřičky, pak ale uvěřil Miloši Zemanovi, a rozhodl se, že roli asistenta přijme. A kdoví, třeba se mu podaří Ovčáčka přetvořit k obrazu svému a díky Ovčáčkovi nakonec zmákne i prezidenta Zemana a ten radikálně změní svá stanoviska a nakonec bude povolnou loutkou Economie a.s.

"Zatímco Martin Fendrych snil, kancléř Mynář mu úslužně donesl kávu a tiramisu."

A chvíli poté dorazila z kanceláře smlouva se všemi úředními podpisy, kterou Martin Fendrych nemohl odmítnout. Podařilo se mu vyžehlit problém se Slováky, a tak nastoupil do funkce asistenta Jiřího Ovčáčka. Tiskový mluvčí mu ukázal sekci ve své kanceláři, drobný kout v rohu. Martin Fendrych zvyklý z kanceláře na mnohem horší podmínky, neprotestoval.

O trochu divnější mu připadlo, když mu Jiří Ovčáček řekl: "Místo, Fendry!"

"Myslí si o mně, že jsem jeho pes?" blesklo v hlavě hvězdě Bakalových novin.

"Tady máš nádobu s vodou a tady chutné granule. A budeš hlídat. Pokaždé, když sem někdo neoprávněně vstoupí, zaštěkáš na poplach. Zvláště, když by se sem chtěli vbourat tvoji kolegové z aktuálne.cz. Když bude třeba, zavrčíš a zákeřně kousneš! Odměnou dostaneš špekáček anebo kost od oběda."

"Kousat své kamarády nebudu! "

"Dělal jsem si legraci, novináři od Bakaly jsou zde vždy vítaní, prezident drží své slovo. Ale do mé práci mi mluvit nebudete, Martine. Dostanete nějaký neškodný úkol. Třeba tvorbu tabulek návštěv prezidenta po regionech v Excelu. Protože jedině já jsem schopen plně hájit zájmy svého prezidenta, číst mu z mysli, telepaticky být na něj napojen a ovlivňovat v jeho prospěch veřejné mínění. Vy byste, Martine, ve všem udělal jen zmatek. Můžete mne tiše pozorovat a necelý rok se ode mne učit. Později vás pak pustím k částečně samostatné práci. Vše bude ale nadále pod mou přísnou kontrolou.

"Ale pan prezident si představoval něco jiného."

"Mám plnou důvěru pana prezidenta. Ale aby se vlk nažral a koza zůstala celá, budu za vás psát vaše názory sám."

"Fendrych z toho nebyl šťastný, ale pořád jej hřálo, že může informovat své kolegy o tom, co se děje ve Hradě. Neuvědomil, si, že ke zvolení Miloše Zemana přispěly tajné služby Ruska a ty jeho kancelář také vyškolily, jak zacházet s opozičním tiskem. Martin Fendrych byl během spánku tiše napíchnut štěnicí, a tak se namísto Economie a.s. o dění na Hradě dozvídal Miloš Zeman o zákulisním dění v Economii a.s. Všichni si přitom dávali pozor, aby před Fendrychem neřekli nic významného. Fendrych si kousal nehty nudou a přemýšlel, že by podal výpověď, ačkoli mu kancléř Mynář každý den uvařil kávu, nabízel zákusek a tvářil se provinile, že ještě neměl hotovou prověrku.

Až nakonec jej pověřil jeho přímý nadřízený Ovčáček strategickým úkolem. Nalézt Peroutkův článek Hitler je gentleman s odůvodněním, že potřebuje více relaxovat a odjíždí se svým prezidentem do Ruska oslavit kulaté výročí vítězství na nacismem.

Martin Fendrych se psychicky zhroutil a přemýšlel, že by podal výpověď, ale uvědomil si, že by jej už nikde coby zkorumpovaného žurnalistu, asistenta Jiřího Ovčáčka nepřijali, snad s výjimkou Haló novin anebo proruských serverů. Martin Fendrych si připadl jako v mrákotách a upadl v kanceláři Jiřího Ovčáčka do stavu extáze.

Zdálo se mu, že se propadá do samého nitra země. Provázel jej při tom básník Vergilius. Až později si uvědomil, že se ocitl v dantovském pekle. A později se dostal do 9 okruhů inferna. Setkal se tam s celou řadou slavných hříšníků mezi nimiž byli i věštci, v dnešním žargonu členové Prognostických ústavů. Objevil zde pár známých tváří, mimo jiné jejich zakladatele Jurije Andropova. A dozvěděl se jednu důležitou informaci, že všichni členové těch ústavů přijdou do pekla.

"Ale to přijde do pekla i Miloš Zeman."

"Zcela jistě", sdělil mu Andropov "a pobude si tady donekonečna."

"To musím nabonzovat svým kolegům v aktualne.cz," napadlo Martina Fendrycha.

Vtom se probudil ze svého snu a zjistil, že není v žádné Ovčákově kanceláři, ale ve svém bytě. Žádný prezidentův mluvčí za ním nepřišel. Vše to byl jen zlý sen. Martin Fendrych usnul z přepracování nad dalším antizemanovským článkem. Miloš Zeman nedodržel své povolební slovo a nikoho od Bakaly si na Hrad nepozval.

Autor: Petra Havelková | neděle 28.1.2018 14:49 | karma článku: 24.12 | přečteno: 1578x

Další články blogera

Petra Havelková

Vánoce ateistčiny

Moře času uplynulo od chvíle, kdy jsem odpadla víry. Dříve jsem prožívala kalendářní rok ve shodě s liturgií naplněna posvátnou radostí z každého dne, o Velikonocích jsem umírala s Kristem, o Vánocích se těšila z jeho zrození.

11.12.2018 v 21:37 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 855 | Diskuse

Petra Havelková

Jak se dělá talk show na TV Barrandov

Pořad Nebezpečné vztahy moderátora Honzy Musila láká televizní diváky na skandální odhalení, vyhrocené střety mezi pozvanými hosty z řad prostého českého lidu. Je ale všechno tak, jak se divákovi zdá?

9.12.2018 v 12:13 | Karma článku: 29.16 | Přečteno: 1612 | Diskuse

Petra Havelková

Spílání malému Čecháčkovi u příležitosti výročí české státnosti

Kabaret české státnosti, které zinscenovalo brněnské Mahenovo divadlo se změnil pro mě a 2 další milovnice divadla a kultury středního věku v kabaret české nudnosti. Jednu z nás z představení prudce rozbolela hlava

1.12.2018 v 18:06 | Karma článku: 27.36 | Přečteno: 1287 | Diskuse

Petra Havelková

Český jazyk nám feministická a LGTB lobby nikdy neukradne!

Obavy z útoků LGBT lobby na tradiční hodnoty, jež jsou založeny na roli ženy a muže coby monogamního páru, se stupňují. Napomáhají k tomu legislativní kroky, řešící práva LGTB minorit v otázce manželství anebo adopce dětí.

26.11.2018 v 16:57 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 805 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

David Snítilý

Requiem pro nemilovanou

Pro rodiče je nejhorší když přežijí své děti. Pro některé děti je, ale mnohem horší žít se svými rodiči.

17.12.2018 v 13:18 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 407 | Diskuse

Stanislav Salvet

Hledání nadpozemské inteligence

Odpověď na životní výzvy: Je třeba k nim přistupovat opatrně a uvážlivě. Rozjíždět se pomalu a s rozvahou. Nepřepálit start, ať zbude hodně sil do cílové rovinky.

17.12.2018 v 13:04 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 160 | Diskuse

Jan Sviták

Hmatatelný důkaz existence Ježíška

Krátká povídka napsaná pro jedno adventní autorské čtení. Takže kakao uvařit, povídku přečíst, třeba v sobě ukrývá trochu svátečního světla.

17.12.2018 v 7:29 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 146 | Diskuse

Pavel Hewlit

Ženský orgasmus (literární pojetí)

Pohled na sex je stále zvláštní, a co je ještě zvláštnější, jeho základní formy jsou stále jako by tabuizované - na rozdíl od jeho tvrdších forem v pornografii. A přitom ty základy jsou tajemné. Tak krásně tajemné.

16.12.2018 v 15:17 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 921 | Diskuse

Iva Doudová

Návštěva až z Prahy / Jak to chodí u Pěnkavů

Že k Pěnkavům přijede návštěva, se postupně od Máni Pěnkavové dovídali všichni sousedé, kolegyně z práce i docela neznámí lidé ve frontě v mlékárně.

16.12.2018 v 13:43 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 310 | Diskuse
Počet článků 183 Celková karma 23.02 Průměrná čtenost 1157

Mezi mé zájmy patří  kulturní dění v mém okolí, literatura, reflexe vlivu masových médií na utváření obecného mínění. Zajímám se o kognitivní vědy, evoluční psychologii, teorii memů a literaturu. 

 

Najdete na iDNES.cz