Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ják jsem si sama bezbolestně ale se zmatky nanesla trvalou

13. 04. 2017 18:44:07
Za sedmdesát korun si při střední délce snadno samy vytvoříte domácí dlouhodobou trvalou. S podmínkou, že už máte doma plastové natáčky. Mě se to podařilo při mé roztžitosti až napodruhé při středně poškozeném vlasu

Mladé kadeřnice nanášení trvalých nesnáší. Jednak nemají vhodné natáčky a jednak mají pocit, že trvalé jsou out, že byly záležitostí minulých let, příliš ničí vlasy a nejraději nanáší tmavovláskám nepříliš módní blond melíry. Ty nejodvážnější z nich jsou ochotné jít do dredů anebo do prodloužení vlasů.

Já se svým středně silným, středně tmavým relativně těžkým, ale nepříliš silným evropským vlasem se střední mírou vlnivosti, jsem ale byla za svých mladých let na trvalé zvyklá. Vždy jsem se ale dala po vysoké mladou holičkou bez natáček ukecat, ať se raději jen nechám ostříhat, omelírovat a do trvalé nejdu. Už za mých mladých let jsem musela holičky do trvalých nutit a vždy jsem, díky jejich složitým procedurám a tajemnému kladení natáček měla pocit, že se jedná o proces, jenž bych rozhodně nezvládla sama doma nad vanou.

Melíry, jež jsem měla před 2 lety, zatěžují tmavé vlasy často vzhledem k tomu, že se musí neustále opakovat, mnohem více, nežli trvalá. Kulmování je celkem pracné a je zátěží pro vlas. Asi před půl rokem jsem skočila na módní novinku samonavíjecí kulmy značky Baby Liss, jež měla svého času reklamy i v televizi.

Bohužel se jednalo o zmetek. Kulma prameny sice sama navinula, ale během procesu je nenahřála a tak vycházely z přístroje v tom lepším případě rovné. V tom horším případě přístroj pramen vlasu skalpoval. Bylo mnohem jednodušší si vlasy nahřát s pomocí klasické kulmy. Naštěstí se mi toho samého dne podařilo relativně drahý přístroj v obchodním řetězci vyreklamovat a dostat zpátky své peníze.

Melíry jsem, vzhledem k tomu, jak oslabují a zmrtvují vlas, a činí z řady předčasně brunet bledé pleti zbytečně vybledlé "chodící mrtvol"y, už nechtěla. Odrosty působí na tmavých vlasech nepřirozeně, chvíli jsem si vlasy odbarvovala celé sama, ale silná vrstva peroxidu dráždí pokožku. Vlas si proto občas, 1 x za rok zesvětlím maximálně o 2 odstíny a ne o odstínů pět.

Na jaro jsem zatoužila po trvalé, jelikož ale měly kadeřnice čas až za týden, rozhodla jsem se, že si ji poprvé nanesu sama. Zašla jsem si do drogérie, kde je stejně většinou k dostání na rozdíl od bohaté škály barev různých značek jen trvalá od firmy Valea ve verzích pro vlasy barvené, světlé a tmavé za 69 Kč. Kadeřnice obvykle nehovoří dobře o levnější produktech z drogerií. Dražší varianty trvalých, se pohybují kole 400 Kč a dají se sehnat na internetu, ale budou fungovat na obdobné bází jako levnější varianty z drogerií. Valea je na úrovni značky Schwarzopf a vlasy zas tak nepoškozuje. Záměrně jsem zvolila variantu na odbarvené vlasy. V našem 7 tisícovém městě stejně ve 2 drogeriích žádnou jinou značku neseženete. A nenabídnou ji ani velká obchodní centra.

Hodná, ale nepříliš zkušená prodavačka mi nabídla sadu natáček a doporučila natáčky kovové, které ale v řetězci ani neměli. V návodu, který jsem si během nákupu otevřela, bylo psáno, že se nemá trvalá aplikovat na kov, a tak jsem koupila 2 sady středních plastových natáček.

Výrobce trvalé ondulace Valea má sice podrobný, ale poněkud zavádějící průvodní instuktáž. Poskytuje v jednom balení 2 lahvičky, na nichž není viditelné označení, o co se vlastně jedná. Zákazník se může klidně domnívat, že se jedná o dvě balení toho samého produktu. Matoucí je i malými písmeny napsaný návod, jenž je na jedné straně v češtině a dole ve slovenštině. Kupující si nemusí všimnout, že český návod pokračuje ještě na druhé straně, protože působí jako ukončený slovenským textem.

To stalo i mě, jež jsem si pročetla návod, kde bylo na první straně napsáno o testu pokožky, vzhledem k možné alergii, jenž jsem přeskočila, protože na většinu barev alergická nebývám a o natření se mastným krémem a obtočení natočených vlasů vatou.

Dle návodu jsem si natočila vlasy, omotaly volný prostor vatou, aby mi nepotřísnil pokožku, namastila krémem obličej, posléze nanesla balení trvalé houbičkou a čekala. Na mé, tedy barvené, poškozené vlasy se mělo čekat max. půl hodiny a pak trvalou sundat. Mezitím jsem si ale po půl hodině všimla druhé lahvičky v balení a myslela jsem si, že se jedná o to samé balení v lahvičce. Usilovně jsem pátrala v českém a slovenském návodu a nedošlo mi, že má někde daleko v sekci na druhé straně pokračování.

Domnívala jsem se, že se jedná o to samé balení trvalé a napadlo mě, že druhou lahvičku možná do balíčku přihodila nějaká zákaznice, jež si výrobek prohlížela, z balení jiné trvalé. Nanesla jsem nervózně lahvičku, protože jsem si nebyla jistá, že roztok pronikl přes celý natočený vlas až k natáčkám. Pak si vlasy zhruba po 40 minutách od prvního nanesení trvalé smyla a výsledkem byl skoro rovný takřka nezvlněný vlas.

Vlas nebyl zas tak poškozený, mám krátký vlas ve tvaru mikáda a dá se ještě více sestřihnout. Dříve jsem v pohodě snášela i více trvalých, aplikovaných zhruba po 4 měsících po sobě sebe. Myslela jsem si, že se jednalo o objemovou trvalou, jež vlasy pouze prodýchá a dodá jim na bohatosti, ale nesáhneme, protože se jedná o šetřivou trvalou, žádných kudrlin.

Zabrala jsem se do další práce, pak mi to ale nedalo a přečetla jsem si na internetu návod na nanášení trvalé od značky Schwartzkof a zde se psalo o tom samém postupu. Ale po omytí vodou bylo napsáno, že se ještě na natáčky použije druhá krabička v balení, jež je tzv. fixátorem. Ta působí 10 minut, pak se natáčky sejmou a poté se na vlas aplikuje jedna zbývající třetina fixátoru, jež vlas dokonale zkudrnatí.

Takže jsem to spletla a až nyní jsem si obdobného postupu povšimla v drobně napsaném návodu na druhé straně přiložené papírové 4dílné skládačky.

Kupující vůbec další strany s manuálem na nanášejí peroxidového fixátoru nemusí všimnout.Výrobce by udělal lépe, když by český návod dal na jednu stranu a návod slovenský na úplně opačnou stranu, a tak nemátl zákazníky.

Buď jsem se mohla, po spleteném pročtení manuálu, spokojit s takřka rovnými vlasy, jež se mírně vlnily jen po navhlčení, což by bylo bezpečnější a šetrnější k vlasu. Jelikož jsem ale vzpurné povahy, koupila jsem si hned druhý den další balíček trvalé, tentokrát ale ne šetřivé na vlas barvený, ale obyčejné na vlas tmavý, která by měla mít výraznější výsledek.

Na polodlouhé vlasy stačí jedno balení, na dlouhé jsou lepší balení 2.

Nyní jsem se rozhodla pro radikálnější řešení v rozporu s návodem. Protože jsem náchylná na poleptání kyselinami ani peroxidy, potřela jsem si tvář mastným krémem, a nanesla první bázi hned na mokré vlasy. Teprve pak jsem si vlasy rychle natočila na natáčky, nemastila si hlavu, nekladla mezi natáčku už vatu, jak se psalo v návodu, a poté jsem počkala rovných 45 minut. Na poškozených vlasech by se sice měl výrobek nechat jen deklarovaných 15 minut, ale pak by nebyl vidět žádný výsledek.

Poté jsem nanesla peroxidový fixátor na 10 minut po sejmutí natáček zbytek fixátoru na 5 minut.

A nyní se už výsledek dostavil, a to zhruba takový na nějž jsem byla zvyklá z klasických trvalých za svých mladých let za drahé peníze ze brněnských salonů. Je samozřejmě třeba počítat s tím, že vlas bude více vysušený a potřebuje více balzámu a mastných ošetřovacích krémů. Na druhou stranu občasná trvalá na polodlouhých vlasech sama o sobě zatíží vlasy možná ještě méně než mnohonásobně opakovaný melír a je obranou proti přílišnému maštění vlasů, k němuž může docházet po pár dnech, kdy se vlas nemyje.

Po létě vlasy odrostou a trvalá se přirozeně natáhne anebo po několika měsících překryje další trvalou, například nanesenou na větší natáčky, jež vlas narovná. Hlavně se tím dá ušetřit, pokud už máte vlastní natáčky, od 350 až po 900 Kč dle jména kadeřnického salónu a nemusíte se nikam objednávat a hnát.

Pokud máte tenké vlasy, anebo vlasy zatížené řadou opakovaných melírů, mohou vlasy celkem snadno zkrepovatět, anebo se začít ulamovat. Takže bych obdobné experimenty v rozporu s návodem doporučila, pokud si svých dlouhých kadeří ceníte, jen na mikádo anebo na kratší vlas. Trvalou na delší, zejména poškozené vlasy bych svěřila kadeřnici. Vlasy vám patrně neupadnou, trvalá Valea nepůsobila na mých vlasech nějak agresivně, a podobně na tom budou i další obodobné typy trvalých. Ale vaše vlasy mohou ztratit při česání hřebenem elasticitu a budou mít vyšší sklon se více lámat.

Autor: Petra Havelková | čtvrtek 13.4.2017 18:44 | karma článku: 7.28 | přečteno: 141x

Další články blogera

Petra Havelková

Zakleta ve svém oblíbeném stromu

V našem parku jsem si oblíbila jeden strom. Je sice starý, ale stále jej ještě nepokáceli, anebo aspoň doufám, že jej v brzké době nepokácí. A tak jsem začala snít, jaké by to bylo, vtělit se do něj, přestat se hýbat

8.11.2017 v 21:02 | Karma článku: 4.78 | Přečteno: 156 | Diskuse

Petra Havelková

Jungův sen o arktickém mrazu

C.G. Jungovi se třikrát v časném létě roku 1914 zdálo, že propuká arktická zima a země tuhne v led. Viděl zamrzlou celou lotrinskou krajinu i s jejími průplavy

6.11.2017 v 16:02 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 236 | Diskuse

Petra Havelková

Jungův sen o První světové válce

Vidění přepadlo Junga během cesty v roce 1913. V té době netušil, že se jedná o předzvěst světové války. Krátká animace je volně inspirována Jungovou vizí

6.11.2017 v 14:00 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 282 | Diskuse

Petra Havelková

Jungův sen o celníkovi- Freudovi

Jung nejprve ctil Freuda jako zakladatele psychoanatické metody. Postupně se od něj ale začal více odklánět. Jungovu snu jsem věnovala animaci a fotomontáž na toto téma

4.11.2017 v 15:13 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 213 | Diskuse

Další články z rubriky Miniblogy

Věra Mrhačová

34. Už po třetím čísle bolí ruka

Velitel úspěšně absolvoval kurz pojídání šneků, ústřic a žabých stehýnek a nabyté znalosti šel hned zúročit do naší vesnické hospody.

20.11.2017 v 18:17 | Karma článku: 8.90 | Přečteno: 294 | Diskuse

Radka Pilna

Český Slavík je podvodná soutěž!

Máte favorita, pošlete mu hlas v řádném oficiálním hlasování a po pár dnech se dozvíte, že byl vyřazen, protože se změnila pravidla. Zřejmě by Goťáka porazil, tak se to prostě muselo nějak obejít!

17.11.2017 v 22:46 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 1091 |

Věra Mrhačová

33. Fakt nehrozí, že bysme se usouložili k smrti

"Ještě že to děcko máme, to fakt nehrozí, že bysme se usouložili k smrti.“ No, někdy si říkám to stejný: „Ještě že to děcko máme.“

13.11.2017 v 16:41 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 593 | Diskuse

Pavel Vávra

Hesloblog 2 - Úspory

Rozhodl jsem se zavést nový typ blogu. HESLOBLOG. Jeho velikost nesmí přesáhnout počet znaků pro perex. Tady je druhý pokus na téma úspory.

8.11.2017 v 10:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Věra Mrhačová

32. Takovýho vola už neseženeš

„Moje dcera, tricetpět let, pani!, je na tom stejně, ten její se jen válí na gauči a když jí něco řeknu, tak si jen povzdechne: „To víš, takovýho vola jako seš ty, tati, už dneska neseženeš.“

5.11.2017 v 11:54 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 637 | Diskuse
Počet článků 162 Celková karma 9.40 Průměrná čtenost 1091

Mezi mé zájmy patří  kulturní dění v mém okolí, literatura, reflexe vlivu masových médií na utváření obecného mínění. Zajímám se o kognitivní vědy, evoluční psychologii, teorii memů a literaturu. 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.