Saúdskoarabská mravnostní policie nesnáší barbíny a nalakované nehty

8. 10. 2015 21:48:00
Náboženská policie islámských wahhábistických zemí je prodlouženou rukou vlád uplatňujících právo šaría. Chodí mezi lidmi a všímá si prohřešků proti Koránu ať už ve formě nevhodného oděvu anebo provokativního chování.

Státy Perského zálivu mají v Evropské unii špatné jméno především kvůli porušování lidských práv. Přitom ale dělají vše proto, aby se v jejich zemích nešířila bezbožnost a všichni občané se na veřejnosti chovali ctnostně. Saúdové, kteří zavítají do Evropy, se asi diví, že zde nemáme náboženskou policii, mutaweeny, jež se těší u nich doma značnému respektu.

Náboženská policie je integrální součástí wahhábistického hnutí od samého počátku. Mutaweenové se pokládali za misionáře islámské víry a snažili se lidu vnutit morální zásady definované Koránem. Prosluli vytrvalostí a přesností v modlitbě, při níž byli nezvykle hluční. Halasně křičeli, brali lidi za ramena, a tak je vtahovali do veřejných modliteb, jež se zde konají pětkrát denně. Strážcové dobra a karatelé zla získali v tamní společnosti prominentní místo už v Druhém saúdském emirátu. Poprvé se o nich psalo v saúdském tisku s respektem v roce 1926.

V roce 1976 získal vedoucí Výboru pro šíření ctnosti a potlačování hříchu, jenž pověřuje mravnostní policii, Al al-Sheikh místo v Saúdské radě. Od roku 1979 proudily do mravnostní policie finanční injekce od vlády. Projížděli se v krásných automobilech a začalo se o nich hovořit jako o Velkém bratru.

Nám hříšným Evropanům bleskne okamžitě hlavou středověká inkvizice katolické církve. Naštěstí katolíci rezignovali na to, aby jejich knězi bloumali po ulici a nabádali lidi, aby více nehřešili. Maximálně sepsují své věrné ovečky v tichosti v rámci zpovědi. To v Saúdské Arábii je nabádání hříšníků na ulici doslova veřejnou povinností. Ostatně pojetí hříchu je v křesťanství volnější nežli v islámu.

Mravnostní policie má 3500 až 4000 členů a tisíce dobrovolníků. Poznáme je podle plnovousu často obarveného hennou a kostkované šály na hlavě s agaly, které se říká ghutrah či shemagh. Odívají se do bílých thawbů. Od roku 2007 nosí dřevěné tyče, kterými mohou potrestat hříšníky. Rekrutují se z nižších společenských vrstev.

Často je doprovází policejní hlídka. Do nedávna měli právo zatknout nesezdané muže a ženy, které nepojí příbuzenské svazky, když se baví na ulici a užívají si zcela nevinně života. Představte si to, bavíte se s kolegou na ulici, řešíte pracovní problém a najednou skončíte v base. V Saúdské Arábii to byla donedávna naprosto běžná věc.

Toto nesmyslné nařízení se pokusil prolomit Šejk Ahman Qasim al Ghamni, jenž sdělil svým mutaweenům, aby se nemísili do mísících se párů. To si ale dal. Náboženští konzervativci mu zařídili vyhazov, a aby tomu nebylo dost, vtrhli do jeho domu, a smísili se provokativně s jeho ženami. Na jeho domě se posléze objevily hanlivé graffiti.

Ještě hůře jsou na tom homosexuální páry, které ukazují svou náklonnost na veřejnosti a osoby oddávající se prostituci. Mladá žena byla odsouzena k pěti letům vězení a 500 ranám bičem a vysoké pokutě za účast v homosexuálním pornu.

Mravnostní hlídky dbají na dodržování odění v islámském stylu, vadí jim odhalené kotníky i to, když ženy nemají černé rukavice. Sledují, zda jsou obchody zavřeny v době modliteb. Nabádají muslimy, aby nejedli vepřové, nepili alkohol a ženy, aby nekouřily. Za to by jim doktor Nešpor zlíbal ruce. Na internetu kolují videa, kdy mravnostní policie rozbíjí sudy s tvrdým alkoholem. Pikantní na tom je, že jeden ze saúdskoarabských králů byl silně závislý na alkoholu. Na videu vidíme mutaweeny, kterak vlepí mladíkům, kteří si na ulici uspořádali piknik s troškou alkoholu, pohlavek.

Mutaweeni mají právo zabavit islámem zakázané produkty, včetně DVD, obsahujících skladby západních skupin anebo filmy s tématikou, již islám neschvaluje.

(Saúdská mravnostní policie rozbíjí hudební nástroje, CD a další předměty, jež jsou v rozporu s islámem )

Sledují bedlivě, aby jim nikdo v jejich islámské zemi nekázal cizí náboženské kulty. V roce 2008 byla údajně upálena mladá muslimka, jež konvertovala ke křesťanství, před tím jí její otec, člen náboženské policie, vyřízl jazyk. Mravnostní policie navíc nabádá občany, aby bonzovali na své blízké, kteří porušují Alláhova nařízení.

Mravnostní policie měla na malou chvilku za úkol zakazovat mužům natáčet si videa na svých telefonech z obavy, že by si mohli natočit nepřípustné snímky žen. Krátce na to bylo toto nařízení zrušeno. Ušetřeni nejsou ani zahraniční turisté.

Islámská mravnostní policie byla posílena dle iniciativy Šejka Adulatifa al-Šejka, o 450 členů ve 12 regionech, kteří jsou instruováni, jak nakládat s turisty a býti jim ku pomoci. Mají být vycvičeni na všechny typy turistů bez jakýchkoli předsudků nicméně s ohledem k právu šaría. Otázkou zůstává, jak tito mužové budou schopni turistům v něčem pomoci. Zatím se jen zabývali zakazováním ženám se houpat se veřejných prostorách.

Mravnostní policie sklízí kritiku za bičování hříšníků ale i zákazy předávání dárků na Valentýna, jenž považují Saúdové za frivolní svátek. Mravnostní policie prošacovává hotely, restaurace a kavárny a pátrá zde po rudých růžích, rudých plyšácích, rudých přáníčkách a dalších rudých předmětech, jež jsou islámským právem zakázány. Předměty jsou zabaveny a prodavači potrestáni.

Mravnostní police horlivě brojí proti dinosaurům. V roce 2013 napochodovali směle její příslušníci na výstavu tohoto vyhynulého druhu v obchodním centru, vypnuli světla a nakázali všem okamžitě objekt. Vyděsili přitom nejen děti, ale i jejich rodiče.

Děti se nemohou těšit z oblíbené hry Pokémon ani z barbíny, jež je svými lepými tvary vážnou hrozbou pro islám. Saúdové označují barbíny za Židovky s odhalenými výstřihy a nechutnými pózami, jež jsou symbolem dekadence a perverze západu.

Aby děti nezůstaly zcela bez hraček, Saúdové jim vynalezli panenky Fulla, zahalené od hlavy až k patě v arabských hábitech.

V roce 2006 byl v Saúdské Arábii vydán dekret zakazující prodej koček a psů, jenž je zde rovněž vnímán jako symbol západní zkaženosti. Islámistům se nelíbí, že někteří mladíci venčí své miláčky na veřejnosti. V roce 2013 byli zavřeni dva muži za to, že objali někoho na rozloučenou.

Saúdská mravnostní policie čile bojuje s magií a čarodějnictvím. Vykladači horoskopů to zde mají spočítané, a tak by většina českých hvězd, jež jsou na horoskopech závislé, měla v SA asi dost silný absťák. Někteří z odsuzených byli i popraveni. Hlava saúdskoarabské mravnostní policie brojí proti Twitteru. Každý, kdo používá sociální média, ztrácí automaticky naději na posmrtný život. Tu patrně ztratil i íránský Ali Khameney, jenž je na Twitteru pečený vařený.

Často jsou v mravnostní policii přítomni jako členové odsouzení hříšníci, jejichž jedinou praxí bylo, že se naučili nazpaměť verše z Koránu. Nejtragičtějším prohřeškem mravnostní policie byl zákaz útěku dívek z hořící školy v Mekce v roce 2002. Policie argumentovala, že nemohou na ulici, protože nemají šátky, abáje a povinný mužský doprovod. Patnáct dívek uhořelo a padesát jich bylo zraněno.

V roce 2007 Výbor oznámil vytvoření Oddělení pravidel a regulací, aby byly veškeré aktivity mravnostní policie v souladu se zákony. Stalo se tak poté, co policie čelila vážné kritice za smrt dvou osob, jež byly drženy ve vazbě 2 týdny.

V průběhu arabského jara se král Abdulláh pokusil vyjít veřejnosti vstříc a prosadit ženy do obchodů s kosmetikou a prádlem. Výbor pro propagaci mravnosti a prevenci hříchu ale zavařil milionu žen, které by s chutí nastoupily do práce. Pro ženy v této konzervativní zemi je velice těžké sehnat si práci mimo svůj domov. Zaměstnání žen v prodejnách prádla mělo svůj smysl. Nakupující ženy by se necítily obtěžovány mužskými prodavači a ženy dychtící po práci, by konečně našly uplatnění. Mravnostní policie a ultrakonzervativci ale zasáhli s odůvodněním, že pobývat mimo domov je proti přirozenosti ženy.

Spory s konzervativci byly tvrdé a ukázalo se, že mají tvrdé palice. Toto poukazuje na jeden trend, na nějž se odvolává často královský rod. Sami by rádi zavedli ve své zemi alespoň kosmetické reformy, jež by usnadnili život občanům, stále ale naráží na odpor bigotních fundamentalistů. Ženy si nakonec vybojovaly, že mohou jezdit na kole. Stále ale nemohou řídit auto, protože k tomu nejsou dle kleriků fyziologicky ani mentálně uzpůsobeny.

Po roce 2012 byly pravomoci mravnostní policie dle prohlášení Abdula Latifa Abdula Azize Al-Šejka omezeny. Její členové už sami nemohou zatýkat ani vyslýchat zadržené a provádět domovní prohlídky bez povolení pravomocných orgánů. Stejně tak by se mravnostní policie už neměla objevovat v obchodních centrech, kde by číhala na ženy, jež nejsou oblečeny dle požadavků wahhábismu ani napomínat ženy, jež jdou bez doprovodu. A ještě jeden malý detail. Měli by se na kolemjdoucí usmívat. Doufám, že na to, jak se mají usmívat na lidi, budou mít nějaký kurz, aby věděli, jak vrátit ústa po povinném úsměvu do správné polohy.

A tak se snad v budoucnosti, kdy se očekává změna ve vládním klanu, kde nyní probíhají ostré boje o moc, dočkáme konce řady trapných scén, za kterými stojí mravnostní hlídky. Světovou senzací se stala hysterická scéna ženy v obchodním centru, která si natočila na mobilní telefon mravnostní policii, jíž se nelíbilo její líčení a nalakované nehty. Seřvala všechny kolem natolik, že se mužové málem rozplakali a raději uprchli pryč, když se dozvěděli, že budou na Twitteru. Jak se v kurzech dozvěděli, kdokoli se dostane do sociální sítě, nedostane se už do ráje.

Autor: Petra Havelková | čtvrtek 8.10.2015 21:48 | karma článku: 30.74 | přečteno: 1358x

Další články blogera

Petra Havelková

Poslední mohykáni proruské propagandy v Česku

Během únorového vpádu vojsk Putinova režimu na Ukrajinu bylo přijata série opatření proti šíření ruských desinformací. Řada zemí euroatlantického bloku i jejich spojenců se rozhodla zablokovat ruský propagační kanál Russia Today

16.8.2022 v 19:44 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 1442 | Diskuse

Petra Havelková

Na vlnách šedé ekonomiky

Můj postoj k šedé ekonomice byl vždy dvojznačný. Vím, že poctivě danícím občanům, soukromým podnikatelům a právnickým subjektům vděčím za mnohé. Jen díky nim jsem bezplatně vystudovala, mohu jezdit po opravených silnicích.

28.7.2022 v 21:09 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 650 | Diskuse

Petra Havelková

Je projekt Pirátské strany o zdanění psychotropních látek smysluplný?

Možné zdanění příjmů z legislativně regulovaného prodeje psychotropních látek, které má Pirátská strana ve svém programu, se jeví jako zajímavý nápad řešení finančních problémů spojených s náklady na ústavní léčbu závislostí

6.7.2021 v 13:18 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 88 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 224 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Tadeáš Firla

KSČM a Jan Ámos Komenský

Myslím, že politické, nebo náboženské symboly mají veliký význam a pro některé lidí hodně znamenají. Dnes jsem si všiml dvou. Vedle sebe ve skříňce - logo KSČM a portrét Jana Ámose Komenského. Je to změna mysli, nebo pouhá fraška?

28.3.2024 v 1:25 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 135 | Diskuse

Václav Kunft

Krásná česká královna Viola Těšínská.

O Viole Těšínské je zoufale málo písemných zmínek. Není divu, nebyla příliš významná a manželkou panovníka byla pouze rok. O to víc může pracovat fantazie.

27.3.2024 v 15:05 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 347 | Diskuse
Počet článků 191 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1228

Mezi mé zájmy patří  kulturní dění v mém okolí, literatura, reflexe vlivu masových médií na utváření obecného mínění. Zajímám se o kognitivní vědy, evoluční psychologii, teorii memů a literaturu. 

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...