Vědec vykoupil osud palmýrských památek svou krví

5. 10. 2015 21:18:13
Není to tak dávno, co světem otřásla zpráva o úmrtí dr. Khaleda Al-Assada, jenž volil mezi dvěma možnostmi: sdělit Islámskému státu, kam byly převezeny památky z Palmýry, a vykoupit si život anebo si vzít své tajemství do hrobu.

Islámský stát dobře věděl, jakou má pro něj vědec cenu. Khaled Al-Assad v Palmýře pracoval desítky let společně s Francouzi, Švýcary, a Američany na vykopávkách památek UNESCO starých 2000 let. Za všechny jmenujme římské hrobky a Belův chrám. Podařilo se mu objevit několik římských hrobů, byzantský hřbitov a několik jeskyní. Palmýru znal jako své boty a mezi svými kolegy měl renomé.

O to větší to byl pro ně šok, když se dozvěděli, že byl po měsíci, kdy se z něj snažili bojovníci Islámského státu vymámit, kam byly převezeny památky z Palmýry, popraven. Islamisté měli zájem především o drobné a neregistrované památky, jež by mohli snadno zpeněžit.

Kulturní dědictví mu bylo cennější než život a jeho smrt byla symbolická. Nic nevyzradil, a tak byl nemilosrdně sťat před davy nekulturních barbarů, kteří v historických památkách neviděli svědectví minulých generací, ale zavrženíhodný akt modloslužby. Jeho tělo pak bylo vystaveno na jednom ze starodávných sloupů chrámu v Palmýře. Římské chrámy byly vyhozeny do povětří.

Islamisté ale všechny památky nelikvidují, jak jim nařizuje jejich víra, na to jsou příliš lišáčtí. Když je o ně takový zájem, čile s nimi obchodují v kolosálních rozměrech. Prodejem památek, ropy, otroků a výpalným na nemuslimech financují chod svého státu, vydělávajícího 8 milionů dolarů za den. S památkami kšeftovali v menší míře ozbrojené skupiny ještě před vznikem IS.

Islámský stát původně archeology zdanil 20 procenty, pak si ale najal své vlastní archeologické týmy a vybavil je nejmodernější technikou. Odhaduje se, že IS si vydělal prodejem památek 1 miliardu dolarů.

DAEŠ investoval do vykopávek více než USA do ostřelování jeho ropných polí a tvrdě trestal kohokoli, kdo prováděl archeologické průzkumy bez příslušného povolení. Satelitní snímky z oblastí okupovaných teroristy ukazují stovky vykopaných děr, kde čile řádili specialisté IS. Prodej ilegálních památek UNESCO zakazuje od roku 1970. K zastavení nekalého obchodu lze dle Rady bezpečnosti využít sílu.

Otázkou je, kdo by si chtěl kvůli památkám pálit prsty, a tak celá snaha OSN je spíše virtuální a na papíře. Byrokratické nařízení vyžaduje čas ale hlavně vojenskou porážku DAEŠ. Další mučedníci umění, jako byl stařičký syrský vědec, už se asi nenaleznou. Hlava UNESCO Irina Bokova považuje za velký úspěch, že se její organizaci podařilo dotlačit OSN k vydání rezoluce v únoru 2015 pod číslem 2199 zde.

Požadavek UNESCO připadl pragmatické Radě bezpečnosti jako z jiné planety. V IS umírají lidé a Rada bezpečnosti s tím nic nezmůže, tak co bychom se zabývali nějakými tisíci let starými památkami? Argumenty, které volají po tom, aby černý obchod s uloupenými památkami nebyl zastaven, protože takto mají umělecké předměty alespoň nějakou šanci na přežití, působí zdánlivě racionálním dojmem. Jinak by je extremisté rozmlátili na cimr campr a nemohly by se nikdy vrátit do vlasti, pokud by se situace stabilizovala.

Otázkou zůstává, jestli je do éteru nepouští potutelně samotní překupníci. Vzniká tak dokonale uzavřený bludný kruh, z něhož profituje jak Islámský stát, tak řada zdánlivě mravopočestných Evropanů. Peníze získané z prodeje památek poslouží DAEŠ k nákupu zbraní, rekrutování nových členů anebo k popravám odbojných archeologů.

Srdnatá Bulharka Irina Bokova a její organizace se před radou OSN nedala a argumentovala tím, že památky jsou částí života národa, jeho kulturní identity a významně napomohou po porážce IS k obnově národních tradic. Bojovníci DAEŠ se ale doporučením Rady bezpečnosti a UNESCO řídit nebudou. Historie je sice proti nim, stejně jako samotná tradice islámu, jež vyprodukovala celou řadu cenných uměleckých děl, jim je to ale jedno. Hlavně že mají svá efektní videa na youtube.com s explodujícími památkami, které by vlastníma rukama nikdy nezbudovali.

UNESCO se snaží ve složité situaci tvářit apoliticky, zvláště, když jde USA syrskému prezidentovi po krku, v podtextu ale můžeme vyčíst, že s rebely nespolupracuje, ale spolupracuje se syrskými profesory. Jinými slovy, monstrum Bašár Al-Assad není tím, kdo syrské památky za drahé peníze rozprodává, aby uživil svou skomírající armádu. Za jeho vlády se památky blyštěly v chrámech a muzeích a mohli se jimi kochat všichni.

Jak vláda Sýrie, tak Iráku se usilovně snaží památky přemístit do bezpečí. Z Mosulského muzea, kde rovněž řádil IS, byly památky přemístěny do Bagdádu. UNESCO se podařilo zapojit do programu Nouzová připravenost muzejních pracovníků i Japonsko, jež pomáhá ohroženým muzeím v digitalizaci jejich obsahu.

Pokud by se řádění IS rozšířilo do celého světa, uvrhlo by nás do prehistorických dob před jeskynními malbami. DAEŠ by totiž povolil mít památky ukryté doma v sejfu, nikoli na veřejnosti. Plenění památek není přitom ničím novým a často se na něm podíleli ve velké škále Evropané. Ti ale památky obdivovali, vystavili si je do svých galerií a nacisté do svých starogermánských hradů.

Řádění v takto velké škále, podporované navíc utajenými kupci z celého světa, je něčím novým. S porážkou Tálibánu v Afgánistánu jsme si mysleli, že tato praxe skončila. Pak se ale objevil Islámský stát, vyznávající stejnou ideologii boje proti modloslužbě, a problém se objevil v ještě větší intenzitě. Tálibové přitom ničili převážně sochy východoasijských božstev. Islámci ničí anebo rozprodávají prakticky cokoli od fochu a nechají se přitom natáčet. Tito zarostlí nevzhlední mladí muži považují za největší umělecká díla sebe samotné. Kam se na ně hradou antické památky? Smějí se pod vousy, když jim je někdo ochoten dát miliony za staré kamenné torzo.

Syrské a irácké památky z okupovaných území se přitom dají celkem snadno sehnat v starožitných obchůdcích Londýna, jak dokládá Guardian. zde

Po stopách uloupených památek ze syrské Palmýry a iráckého Nimrudu se vydal archeolog Mark Altaweel a objevil jich v Londýně nespočet. Prodejci před kupci většinou mlží o původu sbírek, tvrdí, že jsou z Jordánska anebo z Indie. Když jsou přistiženi při lži, vymlouvají se, že předměty nakoupili v aukci anebo že památky ležely roky v soukromé sbírce.

Umělecké předměty se do EU dostávají obvykle přes Turecko a Libanon, většina jich končí ve Švýcarsku, Německu a v Itálii, kde se tyto předměty "propírají" přes více subjektů a posléze jsou prodány na aukcích v Londýně anebo v New Yorku. Nechybí ani falešná potvrzení od expertů, která jsou nezbytná pro dražší předměty. Řada z památek je prodávána přes Skype anebo Ebay. Prodejci musí chvíli vyčkat, než případ vyčpí a pak mohou s artefakty vyjít drze na světlo světa. Proč by si ale nepočkali, když obchodují s předměty starými tisíce let.

Památky z Iráku a Sýrie, sklo, drobné sošky anebo fragmenty kostí jsou běžně dostupné v londýnských krámcích. Glasgowský kriminalista Neil Brodie si stěžuje na nedostatek koordinované činnosti policejních složek. Dokud budou kupci, kopat se v IS nepřestane.

Zatímco běžní občané Evropské unie pacifisticky doufají v konec DAEŠ, bohatí sběratelé a překupníci umění se této chvíle bojí jako čert kříže. Se zánikem jednoho z nejkrutějších režimů na světě, podílejícího se masově na prodeji ukořistěných památek, ztratí svou zlatou žílu a už nebudou mít takové žně jako dosud.

Autor: Petra Havelková | pondělí 5.10.2015 21:18 | karma článku: 20.37 | přečteno: 549x

Další články blogera

Petra Havelková

Poslední mohykáni proruské propagandy v Česku

Během únorového vpádu vojsk Putinova režimu na Ukrajinu bylo přijata série opatření proti šíření ruských desinformací. Řada zemí euroatlantického bloku i jejich spojenců se rozhodla zablokovat ruský propagační kanál Russia Today

16.8.2022 v 19:44 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 1443 | Diskuse

Petra Havelková

Na vlnách šedé ekonomiky

Můj postoj k šedé ekonomice byl vždy dvojznačný. Vím, že poctivě danícím občanům, soukromým podnikatelům a právnickým subjektům vděčím za mnohé. Jen díky nim jsem bezplatně vystudovala, mohu jezdit po opravených silnicích.

28.7.2022 v 21:09 | Karma článku: 13.02 | Přečteno: 650 | Diskuse

Petra Havelková

Je projekt Pirátské strany o zdanění psychotropních látek smysluplný?

Možné zdanění příjmů z legislativně regulovaného prodeje psychotropních látek, které má Pirátská strana ve svém programu, se jeví jako zajímavý nápad řešení finančních problémů spojených s náklady na ústavní léčbu závislostí

6.7.2021 v 13:18 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 342 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 658 | Diskuse
Počet článků 191 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1228

Mezi mé zájmy patří  kulturní dění v mém okolí, literatura, reflexe vlivu masových médií na utváření obecného mínění. Zajímám se o kognitivní vědy, evoluční psychologii, teorii memů a literaturu. 

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...