Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Frustrovaní profesoři si v Německu založili populistickou AfD

AfD, jež byla tahounem nedávných voleb do parlamentů ve 3 státech Německa, je brána v Česku za populistickou anti-imigrantskou stranu. Ve skutečnosti ji založili renomovaní němečtí ekonomové, frustrovaní stavem Eurozóny

Za populistickou stranu považujeme většinou extrémně pravicovou anebo levicovou stranu, jež na základě laciných proklamací manipuluje s vratkými náladami davu, jeho strachem a animozitou. Populismus si díky mediální masáži spojujeme buď s extremistickými nácky pochodujícími s loučemi na náměstích anebo s radikálními levicovými anarchisty, střílejícími z praku.

Představíme si  lidi bez IQ hovořící pro voliče bez IQ. V Německu se ale vyklubalo něco zcela jiného. Profesorská strana intelektuální elity, již volili intelektuálové,  byla označena za populistickou stranu. AfD byla v dobách svého zrodu ve skutečnosti konzervativní stranou pravého středu, jíž je sympatická myšlenka švýcarského typu přímé demokracie. 

Stranu, jež dala vznik Alternativě pro Německo,  založili v roce 2012  Alexander Gauland, vyšší státní úředník v Hesensku, hamburský profesor makroekonomiky Bernd Lucke a ekonom Konrad Adam, bývalý editor Frankfurter Allgemeine Zeitung, jenž přispíval pro Die Welt, jakožto Volební alternativu 2013 v reakci na krizi projektu eura. Manifest strany schválilo 68 ekonomů, novinářů a podnikatelů, polovina z nich byla profesory a osobnostmi s vědeckými tituly, dalo by se říci takovými malými vizionáři, kteří předvídali, co se stane s ekonomikou EU za pár let.  Strana  trvala na rozpočtové vyrovnanosti a byla pro nižší daně.

 

Člen AfD profesor Joachim Starbatty se marně snažil  u německého Ústavního soudu v roce 2013 zrušit platnost  rozsáhlému bailoutu - finanční podpory vrávorajícím zemím Eurozóny. Varoval před tím, že vize jednotné Evropy je v ohrožení a může snadno vybuchnout. 

Mesianistickou snahu EU a jejích institucí, jež vlily do předlužených zemí Eurozóny nemalé finance, aby pak o pár let stejně skončilo Řecko v potupném úpadku zbavené svépravnosti, považoval za protiústavní. Starbatty v Evropském parlamentu  patří k Alianci evropských konzervativců a reformistů, již vede náš Jan Zahradil. Se zastupiteli AfD jednal v rámci této platformy i britský premiér David Cameron. Strana měla tedy na svém počátku blíže k anglickým konzervativcům, nežli k UKIP, od níž se AfD distancovala.

Evropa se dle Starbattyho sama svévolně roztrhává na kusy. Politický projekt Eurozóny, jenž měl Evropu sjednotit jako kontinent, ji rozdělil. Alespoň jeden ekonomický mozek, jenž prokázal záblesk inteligence.

A takové názory byly v Alternativě pro Německo běžné.  Jednalo se o slovní hříčku s pojmem "alternativlos", jenž razila s rázností buldozeru Angela Merkelová, pro niž žádná varianta k  jejímu řešení neexistovala. AfD chtěla dokázat, že tomu tak není a řada z jejích zakládajících členů by ráda viděla návrat marky. Nikdo z nich si ale nepřál, aby se rozpadla Evropská unie, jak se této straně podsouvá. 

AfD je méně euroskeptická nežli UKIP anebo někteří britští konzervativci. Ekonomice se ale v letech vzniku této strany dařilo dobře,  a tak strana, říkající přesný opak toho, co sděluje premiérka Angela Merkelová jako mantru,  získala relativně malou voličskou základnu. Stala se ale alternativním hlasem.

Strana se snažila zpočátku distancovat od pravicového populismu a rétoriky radikálně pravicové Nacionálně demokratické strany, jež je silně antiislamistická, ale neklade takový důraz na ekonomiku vzhledem k euru. Stejně už jsou ale členové strany AfD  společně zaškatulkováni jako jejich tiší spojenci. Výzkum oblíbenosti webových stránek mezi voliči AfD ukázal, že preferují pravicový konzervativní populismus, jenž se staví proti politice konsensu a korektnosti, jež dle jejich názoru podrývá svobodu slova.

Rozdíl je také ve voličských základnách. Zatímco na špici stáli zpočátku skalní intelektuálové, v podhoubí byly buňky s mnohem průměrnějšími, šosáčtěními ambicemi. 

Dokud měl stranu pod taktovkou Lucke, vyhýbala se spolupráci s Německou stranou svobody, jež straně nabídla svou jednomyslnou podporu ve volbách, aby se mohla soustředit na volby regionální.  Lucke je ochladil jedním distancovaným dopisem a ocenil tu část strany, jež si zachovává demokratické zásady. Byl  ostře proti antiislamismu strany. Podobně se Lucke staví i k hnutí PEGIDA, jež dle AfD vyjadřuje frustraci německého obyvatelstva z dlouho neřešené situace. Představitel strany Hans-Olaf Henkel poukázal na xenofobní a rasistické prvky ve hnutí PEGIDA. AfD nedoporučila svým příznivcům a straníkům, aby se účastnili na jejich shromážděních. 

Problémy nastaly i tehdy, když odnož strany Mladá alternativa pro Německo, otevřená mladým občanům Německa, pozvalo lídra UKIP, europoslance Nigela Farage, což se vedení rovněž nelíbilo.  Mladí jsou očividně horkokrevnější nežli ostřílení mazáci z řad ekonomů. Vyslovili se proti kvótám ve vládních a úřednických pozicích ve prospěch žen, jež prosazují mladí sociální demokraté  a proti feminismu. Tisk byl pobouřen jejich reklamní kampaní s ženami v plavkách s heslem "Rovnost namísto uniformity".   

Mnohé se od doby jejího vzniku změnilo, strana rozvinula svůj skeptický postoj k migraci. Ve straně navíc došlo v roce 2015 k rozkolu. Část strany v čele s jejím zakladatelem Berndtem Luckem,  jež  je pro setrvání Německa v EU, ale je proti euru, se odštěpila od skupiny kolem významné představitelky strany, německé chemičky a podnikatelky Frauke Petry, jež těží z tématu migrace a je proti LGTB. Lucke založil Alianci pro pokrok a obnovu a odsoudil extremistickou politiku Frauke Petry.    

Manželka pastora Petry se neštítí silnějších výrazů, jež bychom čekaly spíše od Marine Le Pen. V lednu řekla, že německá policie musí využít zbraní, pokud by to bylo nutné, aby zabránila ilegálnímu přechodu hranic. Policisté nechtějí střílet uprchlíky a ani ona by si to nepřála, nicméně policie musí zabránit, aby uprchlíci vstoupili na posvátnou německou půdu. Jako bychom se vraceli do starých komunistických časů.

Anketa

Na Petry navíc tlačí ještě extremističtější křídlo Björna Höckeho, který se proslavil rasistickými a nacionalistickými výroky a  nevyhýbá se kontaktům s Nacionálně-demokratickou stranou, již umírněný Lucke striktně odmítl.

Strana se tedy evidentně posunula od řešení problémů ekonomického rázu, alternativy politiky alternativlos k xenofobnímu pravicovému populismu. Straně nahrálo i oslabení v SPD, kteří ve volbách neuspěli, a úbytek voličů levice.

Petry očividně nevadí nálepka populismu, tak jak vadila Luckemu. Musí ale čelit náporu Zelených a radikálních levicových extremistů.  Fackovací spory pravičáků s levičáky u nás takřka neznáme. V Německu mají ale dlouhodobou tradici  a jsou místním folklórem. Antifašisté, anarchisté  a Zelení obvinili stranu z xenofobie a nacionalismu a představitelé AfD museli dle svých slov čelit verbálním útokům a násilí rozvášněných levičáků v Berlíně, Lubeku, Norimberku a na půdě univerzity v Göttingenu, kde byl podpálen automobil, jenž byl údajně naplněn propagačními materiály AfD. Lucke označil tuto událost jako políček demokracii.

Takže jsou to paradoxně levičáci, kteří fyzicky atakují vysokoškolsky vzdělané "populistické" pravičáky. Došlo to tak daleko, že některé restaurace a hospody se bály incidentů a zakázali členům strany vstup do svých prostor. A pak že je politický život v Německu poklidný a fádní. Díky AfD a anarchistům je zde nakonec živo, zatímco monotónní projevy kancléřky všechny spíše ukolébávají ke spánku.

 

 AfD nemají v lásce ani umělci. V listopadu 2015 v berlínském divadle  naštvala AfD parodie od Falka Richtera STRACH, jež zobrazila členy strany jako zombíky a masové vrahy. Ve hře otec víceprezidentky AfD Beatrix von Storchové sympatizuje s Hitlerem. Tento typ  humoru je vlastní Němcům ale i Rakušanům.

Strana zareagovala přehnaně. Místo toho, aby byli její představitelé rádi, že jsou podáni v módním hávu twillightových ság, si mluvčí strany Christian Lüth  představení natočil a zažádal, aby byl vydán zákaz divadlu využívat obrazy členů jejich strany, které urážejí jejich důstojnost. Stejně jako odpůrci eura, kteří žalovali podporu bailoutu krachujícím zemím Eurozóny, ani tehdy u soudu AfD  neuspěla. Soud stížnost zamítl s odvoláním na svobodu slova a s odůvodněním, že diváci si jsou vědomi, že se nejedná o realitu, ale jen o scénickou nadsázku.

AfD kritizuje i hlava asociace 246 kulturních organizací Německa Duetscher Kulturrat Olaf Zimmermann. Vadí mu, že tato strana chce prosazovat, jak píše ve svém manifestu, v Německu německou kulturu, jež podporuje německou identitu na úkor laciné zábavy. Bojí se, že se politici z AfD  protlačí do pozic, z nichž budou moci ovlivňovat dotace a potažmo i program kulturních institucí.  Umělci mají dopředu obavy ze skryté cenzury a návratu do časů socialistického realismu,  na nějž jsme byli zvyklí z NDR. Že zde tehdy frčel experimentátor Bertolt Brecht se svým epickým divadlem,  se už Zimmermann nezmíní.

Zimmermann má hrůzu z toho, že se Německo dostane do pozice Maďarska a Polska, jež ale bylo doposud považováno za baštu experimentálního umění a předvoj třetí divadelní reformy. AfD prý bude chtít ovlivňovat nejen politiku, ale i umění.  Umělci se ale nedají a budou masově protestovat za umělecké svobody a oddělení politiky a umění.  

Politici AfD by dle Zimmermanna prvně měli oběhat veškeré koncertní haly, výstavy a představení a poté teprve vytvářet své bigotní manifesty. Faktem je, že alternativní kulturou žije ve většině případů jen  zlomek intelektuálních elit a zbytek si vystačí se středostavovsky chlácholivým šosáckým uměním.

Je s podivem, jaké emoce vyvolává  u německých intelektuálů a umělců AfD, jež se po vyštvání předních ekonomů, polemizujících s politikou Eurozóny  a Trojky, kteří mohli straně dodat na významu, utápí v monotónním tématu anti-imigrační politiky.  Můžeme jen litovat, že došlo k rozkolu strany. Byl ale nevyhnutelný. Řada ze zakládajících členů si už nadále nechtěla špinit ruce s extremismem, jenž jim není vlastní a koketovat s podbízivým populismem, jenž se může v rukou nezkušených politiků stát nebezpečnou třaskavinou.  

Autor: Petra Havelková | pondělí 21.3.2016 14:57 | karma článku: 5,35 | přečteno: 262x
  • Další články autora

Petra Havelková

Poslední mohykáni proruské propagandy v Česku

Během únorového vpádu vojsk Putinova režimu na Ukrajinu bylo přijata série opatření proti šíření ruských desinformací. Řada zemí euroatlantického bloku i jejich spojenců se rozhodla zablokovat ruský propagační kanál Russia Today

16.8.2022 v 19:44 | Karma: 18,86 | Přečteno: 1451x | Diskuse| Politika

Petra Havelková

Na vlnách šedé ekonomiky

Můj postoj k šedé ekonomice byl vždy dvojznačný. Vím, že poctivě danícím občanům, soukromým podnikatelům a právnickým subjektům vděčím za mnohé. Jen díky nim jsem bezplatně vystudovala, mohu jezdit po opravených silnicích.

28.7.2022 v 21:09 | Karma: 13,02 | Přečteno: 650x | Diskuse| Ekonomika

Petra Havelková

Je projekt Pirátské strany o zdanění psychotropních látek smysluplný?

Možné zdanění příjmů z legislativně regulovaného prodeje psychotropních látek, které má Pirátská strana ve svém programu, se jeví jako zajímavý nápad řešení finančních problémů spojených s náklady na ústavní léčbu závislostí

6.7.2021 v 13:18 | Karma: 12,95 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

Petra Havelková

Ruský vliv

Protřásla si bezstarostně své tmavé dredy v podzimním větru a nechala se pohladit posledním zábleskem babího léta. Cítila se svobodná.

1.3.2021 v 18:24 | Karma: 6,82 | Přečteno: 589x | Diskuse| Poezie a próza

Petra Havelková

Mercury a malí Čecháčci

Zpěvákova raná 80. léta strávená v Mnichově ve společné domácnosti s německou herečkou Barbarou Valentin, která jej zasvětila do tamní LGBT scény, byla v dětem přístupném filmu Bohemian Rhapsody zcela opomenuta.

10.3.2019 v 9:57 | Karma: 11,16 | Přečteno: 1225x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Železniční koridor mezi Ostravou a Slovenskem stojí, vlak tam srazil člověka

28. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:01

Nehoda zastavila v neděli dopoledne dopravu na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a...

Počasí v Česku ovlivní saharský prach, vytvoří oblačnost. Stoupá i riziko požárů

28. dubna 2024  7:47,  aktualizováno  10:32

Počasí v Česku v neděli opět ovlivní saharský prach. Vytvoří oblačnost, se kterou nepočítaly...

Ruský útok poškodil hotel v Mykolajivu. Cherson znovu zasáhly drony

28. dubna 2024  10:18

Sledujeme online Ruský dronový útok v noci na neděli těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu. Na...

Na Pardubicku narazil řidič do patníku, značky i stromu. Nehodu nepřežil

28. dubna 2024  10:13

V noci na neděli zahynul u Sezemic na Pardubicku pětatřicetiletý řidič. Havaroval se svým vozem BMW...

  • Počet článků 191
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1258x
Mezi mé zájmy patří  kulturní dění v mém okolí, literatura, reflexe vlivu masových médií na utváření obecného mínění. Zajímám se o kognitivní vědy, evoluční psychologii, teorii memů a literaturu.